Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Sensorama - analogowa rzeczywistość wirtualna (1962)

2016-12-14 Sensorama - analogowa rzeczywistość wirtualna (1962)

Ponad pół wieku temu maszyna o wielkości lodówki przetarła szlak dzisiejszym goglom do rzeczywistości wirtualnej.


Sensorama

Maszynę stworzył Morton Heilig (1926-1997), który dziś uznawany jest za jednego z ojców rzeczywistości wirtualnej. W latach 50. XX wieku pracował on nad poszerzeniem doznań, jeśli chodzi o filmy kinowe.

Według niego filmy miano już nie oglądać, ale odbierać niemal wszystkimi zmysłami dzięki specjalnej maszynie. W 1955 roku Heilig swoje przemyślenia zawarł w pracy "The Cinema of the Future" (z ang. Kino przyszłości), zaś 1962 roku zbudował prototyp urządzenia nazwanego Sensorama.


Sensorama z boku (grafika: U.S. Patent, nr 3050870)

Na urządzenie przygotował kilka seansów. Zawierały one krótkie sterofilmy. Każde z oczu otrzymywało osobne dla siebie szerokokątne farbne nagrania tak, aby zapewnić mózgowi widzenie przestrzenne zamiast płaskiego kinowego obrazu. Do uszu docierały dźwięki stereo, zgodnie ze ścieżką "filmową" wiał także wiatr i wydzielane były aromaty. Dodatkowo siedzenie odchylało ciało widza.


Morton Heilig wykonujący ujęcia do Sensoramy (grafika: mortonheilig.com)

Jednym z nagrań była np. 2 minutowa jazda motocyklem przez Nowy Jork. Mimo, że system by analogowy, zatem dostarczał zarejestrowane wcześniej rzeczywiste światy nie zaś dynamicznie generowaną przez komputer iluzję to nawet po kilkudziesięciu latach Sensorama robi wrażenie na "widzach".

2 minutowe seanse przygotowane przez Heilig na Sensoramę:

  • Motocykl
  • Helikopter
  • Wydmowy pojazd
  • Jestem w butelce Coca Coli
  • Taniec brzucha
  • Randka z Sabiną

Niestety Heilig nie znalazł sponsora na rozpropagowanie swojej wizji kina. Przemysł filmowy nie dostrzegł potencjału wynalazku i nie miał pomysłu na jego spieniężenie. Prace nad Sensoramą zostały wstrzymane.

"Sensorama być może była zbyt rewolucyjna na swój czas." - stwierdził Heilig w jednym z późniejszych wywiadów.


Amatorski wywiad z twórcą Sensoramy (na tablicy początkowej niewłaściwie podano datę wynalazku)

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: