Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Rakieta Tiny Tim (1944)

2018-07-13 Rakieta Tiny Tim (1944)

Niemal 600 kg rakieta Tiny Tim o prędkości niemal 1 000 km/h była największą rakietą odpalaną z samolotu podczas II wojny światowej.


Druga wojna światowa przyniosła ze sobą masowe użycie przenoszonych przez samoloty rakiet niekierowanych niszczących cele naziemne i nawodne. O ile większość rakiet szturmowych z tego okresu miała masę do kilkudziesięciu kg to Amerykanie opracowali potwora o masie niemal 600 kg.


Rakieta Tiny Tim w muzeum

Dane techniczne rakiety Tiny Tim:

  • masa: 583 kg
  • długość: 3,66 m
  • średnica: 29,8 cm
  • rozpiętość: 81 cm
  • napęd: silniki rakietowy o ciągu 12-14,5 t
  • prędkość: 970 km/h
  • zasięg: 1,3 km
  • masa głowicy: 270 kg

Rakieta Tiny Tim została zaprojektowana przez politechnikę kalifornijską Caltech w 1944 roku. Powstała do niszczenia ciężkich opancerzonych okrętów jak pancerniki czy krążowniki, schronów, artylerii obrony wybrzeża, czołgów oraz zgrupowań wojsk.

Do jej budowy wykorzystano rury do ropy naftowej o średnicy 29,8 cm (11,75 cala), które były wykorzystywane przez amerykański przemysł naftowy. Z racji ich niedoboru w gospodarce wojennej rury do budowy prototypów rakiet pozyskiwano z opuszczonych szybów naftowych.

Napęd rakiety stanowił silnik rakietowy na stały materiał pędny. Dawał on ciąg silnika na poziomie 12-14,5 ton przez niecałą sekundę pracy.


Tiny Tim przebija 7,6 cm pancerz posadowiony na drewnianej ramie

Rakieta weszła do służby w 1945 roku i użyta została bojowo przez amerykańską marynarkę wojenną US Navy i piechotę morską US Marine Corps w walce z Japonią na Pacyfiku. Rakiety Tiny Tim zatopiły przynajmniej jeden okręt japoński i poważnie uszkodziły kolejny.


Rakieta podwieszona pod bombowcem

Pociski typu Tiny Tim były najczęściej przenoszone przez myśliwce Corsair i Hellcat oraz bombowe Avenger i Helldiver.


Odpalanie rakiety Tiny Tim spod bombowca B-25 Mitchell

Jako, że olbrzymia moc silnika rakietowego powodowała uszkodzenia przenoszącego go samolotu z czasem zaczęto Tiny Tima zrzucać jak bombę. Sznur przyczepiony do rakiety powodował uruchomienie jej silnika.

Rakiety miały także zostać użyte w Europie, przeciwko stanowiskom niemieckich rakiet V-1. Operacja ta została jednak zaniechana.

Chociaż rakieta znalazła niewielkie zastosowanie w czasie II wojny światowej, to pomogła położyć podwaliny dla wielu późniejszych projektów w dziedzinie rakiet powierze-ziemia i powietrze-woda w latach powojennych.

Ostatnie wykorzystanie bojowe rakiet Tiny Tim przypada na Wojnę w Korei, gdzie używane były do niszczenia mostów.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: