Nowości  Retronauta    
 


Retronauta.pl > Pierwszy słup ogłoszeniowy (1854)

2019-11-20 Pierwszy słup ogłoszeniowy (1854)

165 lat temu w Berlinie powstał pierwszy słup ogłoszeniowy.


Pierwszy słup ogłoszeniowy powstał w Berlinie

Jego wynalazcą był berliński drukarz Ernst Litfass. Aby przeciwdziałać coraz powszechniejszemu rozwieszaniu plakatów na dziko Litfass zaproponował szefowi policji w Berlinie, aby wszędzie w mieście postawić specjalne słupy, na których można by przyklejać własne plakaty.

5 grudnia 1854 roku Litfass otrzymał pozwolenie na słupy. Już rok później, w 1855 roku w Berlinie było 100 słupów reklamowych. Wynalazca otrzymał monopol na słupy od miasta Berlin do 1865 roku.


Słup ogłoszeniowy na reprezentacyjnej berlińskiej Alei Pod Lipami - Unter den Linden

Zarówno władze, jak i reklamodawcy szybko dostrzegli zalety nowego nośnika reklamy. Państwo mogło wcześniej dokonać cenzury wywieszanych treści zaś firmy miały pewność, że ich plakaty będą widoczne przez cały okres wynajmu bez zaklejenia ich przez kolejne plakaty. Od początku służyły także do propagandy - przykładowo w latach wojny Niemiec z Francją (1870-71) wyklejane na nich były doniesienia wojenne.


Słupy ogłoszeniowe przed ratuszem w Kolbergu, dziś Kołobrzegu

Słupy ogłoszeniowe rozprzestrzeniły się szybko na sąsiednie kraje, a następnie na cały świat.

Obecnie prawdopodobnie najstarszym zachowany słupem reklamowym w Berlinie jest stojący na placu Hackescher Markt zlokalizowanym w centralnej dzielnicy Berlin-Mitte. Pochodzi on z około 1900 roku.

Wynalazek upamiętniony został w Berlinie przez pomnik wynalazcy na Münzstraße (oczywiście w kształcie słupa ogłoszeniowego) oraz nazwę berlińskiego placu Litfass-Platz. Co najważniejsze współczesne słupy zachowały historyczny cylindryczny kształt pierwotnego słupa Litfassa.


Litografia z pierwszym słupem reklamowym

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: