Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Mareorama - gigantyczny symulator podróży statkiem (1900)

2016-06-13 Mareorama - gigantyczny symulator podróży statkiem (1900)

Jesteś na pokładzie 70 m statku płynącego po Morzu Śródziemnym. Bujając się na falach, czując bryzę i zapach wody podróżujesz wzdłuż jego brzegu, dalej przez Kanał Sueski do Japonii... To wszystko jednak iluzja.

Jest 1900 rok, podczas wystawy światowej. Znajdujesz się na parowcu, a dokładniej mówiąc jego replice, w Paryżu.

Schemat budowy Mareoramy
Schemat budowy Mareoramy (grafika: Scientific American)

To co widzisz za burtą to olbrzymia przewijana mechanicznie panorama. Namalowano dwa panoramiczne obrazy - dla każdej z burt. Każda z panoram ma 750 m długości i 12 m wysokości. Zespół malarzy potrzebował 8 miesięcy do ich wiernego pomalowania wg. wcześniej wykonanych szkiców (20 000 m2 dużej powierzchni). Panoramy zawieszone są na hakach poruszjących się po bieżni.

Parowiec umieszczony został na olbrzymim przegubie. Mechanizm wprawia w ruch cały statek w każdej z osi. Dzięki czemu realistycznie symulować można ruch statku na falach.

Mechanizm poruszania atrapą statku
Mechanizm poruszania atrapą statku

Przebrany za marynarzy personel, rozpylana bryza, dymiące kominy, gwizdek maszyny parowej, odgłosy morskich zwierząt wzmocniają iluzję bycia na pokładzie parowca na morzu. Efekty świetlne symulują świt i zmierzch, oraz błyski piorunów. Za węch odpowiadają morskie glony oraz smoła.

"Podróż" rozpoczyna się z Marsylii, potem wzdłuż francuskiej riwiery do Sousse w Tunecji, Neapolu i do Konstantynopola. Potem "biegnie" przez Kanał Sueski, Sri Lankę, Singapur do Yokohamy w Japonii.

Kartka pocztowa Mareoramy pokazująca Konstantynopol
Kartka pocztowa Mareoramy pokazująca Konstantynopol

Symulacja trwała pół godziny. Jednorazowo brać mogło w niej aż 700 odwiedzających.

Cylindry, na których nawinięte są przesuwane panormy, jako jedyne w tym przedstawieniu pływają. Powód? Cylindry są tak ciężkie, że muszą być umieszczone na pływaku...

Ciekawe, czy zdarzały się przypadki chroby morskiej?

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: