Nowości  Współpraca    
 


Retronauta.pl > Brytyjczycy wysadzili całą niemiecką wyspę (1947)

2015-03-18 Brytyjczycy wysadzili całą niemiecką wyspę (1947)

Helgoland (ang. Heligoland) to mała niemiecka wysepka na Morzu Północnym. 2 lata po wojnie Brytyjczycy wysadzili ją w powietrze. Była to największa eksplozja z wykorzystaniem tradycyjnych materiałów wybuchowych.


Kartka pocztowa z Heligoland z ok. 1900 roku

Heligoland to leżące 40 km od Niemiec dwie wysepki położone na Morzu Północnym. Większa i główna ma kształt trójkąta, długość ok. 2 km i powierzchnię zaledwie 1,0 km2. Towarzyszy jej mniejsza wysepka Düne o powierzchni 0,7 km2.

To na Heligoland w 1841 roku powstał wiersz Pieśń Niemców (Deutschland, Deutschland über alles), który do dziś jest hymnem Niemiec (obecnie dokładniej tylko jego 3 strofa).


Wysadzenie wyspy

Podczas II wojny światowej Heligoland było niemiecką bazą morską obsługującą głównie niemieckie okręty podwodne, posiadającą baterię dział o kalibrze 30,5 cm, wieżę przeciwlotniczą oraz małe lotnisko dla samolotów myśliwskich. Stacjonowały na niej maszyny Messerschmitt Bf 109 opracowane dla niemieckich lotniskowców, które nigdy nie powstały.

Heligoland stała się przez to celem dla aliantów. Pierwsza bomba zrzucona przez Brytyjczyków na Niemcy uderzyła w 1939 roku właśnie w Heligoland. 18 kwietnia 1945 roku Heligoland zostało doszczętnie zbombardowane przez nalot dywanowy aż 1 tys. bombowców alianckich. Podczas trwającego 104 minut nalotu zrzuciły one 7 tys. bomb.

To jednak Brytyjczykom nie wystarczyło. Niemal dwa lata po kapitulacji Trzeciej Rzeszy, 18 kwietnia 1947 Brytyjczycy podjęli próbę wysadzenia głównej wyspy w powietrze wielką ilością materiałów wybuchowych. Chodziło o zniszczenie bunkrów dla U-Bootów oraz kompleksu wydrążonych korytarzy.


Brytyjska kronika filmowa pokazująca wysadzenie Heligolandu

Wykorzystano około 4 tys. głowic torped, prawie 9 tys. bomb głębinowych i ponad 91 tys. granatów różnego kalibru - w sumie 6,7 tys. ton materiałów wybuchowych. Do dziś jest to największa eksplozja z wykorzystaniem materiałów wybuchowych (nie bomby jądrowej). Grzyb eksplozji wzniósł się na wysokość 9 km. Wstrząs odczuwalny było w oddalonym o 70 km Cuxhaven.

Porównanie sił wybuchu:

  • wysadzenie Heligolandu: 6,7 tys. ton
  • bomba jądrowa Little Boy zrzucona na Hiroszimę: 15 tys. ton trotylowych
  • bomba jądrowa Fat Man zrzucona na Nagasaki: 21 tys. ton trotylowych

Wybuch obserwowało około 20 dziennikarzy z parowca Danzig.

Zbudowany z piaskowca Heligoland przetrwał ten wybuch. Do 1952 roku był on poligonem na który brytyjscy piloci ćwiczyli zrzucanie bomb. Nawet uknuli nową nazwę "Hell-go-land" (ziemia zmieniana w piekło).

W grudniu 1950 roku dwóch niemieckich studentów zajęło wyspę (Rene Leudesdorff i Georg von Hatzfeld) i wbiło na niej flagę niemiecką, wyspy oraz Ruchu Europejskiego. Miało to zwrócić uwagę na los mieszkańców wyspy, którzy nie mogli na nią wrócić (była w panowaniu Brytyjczyków stanowiąc poligon).

W 1952 roku obie wyspy zostały zwrócone rządowi Niemiec Zachodnich.


Heligoland obecnie (grafika: Wikipedia (CC))

Po powrocie mieszkańców, uprzątnięciu i odbudowie Helgoland został zamieszkany i stał się ponownie znanym niemieckim ośrodkiem wypoczynkowym.

Obecnie 1,3 tys. mieszkańców żyje głównie z turystyki (2,2 tys. łóżek noclegowych) i handlu wolnocłowego. Heligoland leży bowiem poza unijnym obszarem celnym (nie ma np. podatku VAT).

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Retronauta.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze wiadomości z przeszłości za darmo.

Retronauta.pl na serwisach społecznościowych: